Netværksgruppe for piger (efter serviceloven § 36)
Målgruppe:
Piger fra 12 år med normal begavelse og en autismediagnose.
Hvem er grupperne for?
Det er karakteristisk for pigerne, at de i lighed med alle andre piger er interesseret i at sidde og snakke. Pigerne har ofte aldersvarende behov, men har brug for støtte til bedre at mestre det sociale samvær. Vi matcher, så der er en god sammenhæng i alder og interesser. Nye deltagere er fra 12-år og opefter, og nogle bliver i gruppen efter de er fyldt 18.
Hvad laver vi?
Vi spiser sammen, spiller spil, taler om vores hobbier og interesse. Vi spiller computerspil, leger gemmeleg, går ture, tegner og maler osv. Nogle går op i at være kreative eller hjælper hinanden med at organisere deres telefoner og gadgets. Nogle har særlig interesse for fantasy bøger, manga, anime, tøj eller katte. Emnerne er mange, og vi mangler aldrig stof - og så taler vi selvfølgelig også om at have autisme.
Hvad betyder det?
Det er dejligt at komme i gruppen, fordi der er et frirum til at være den du er - og ikke være alene. Mange får netværk og venner, får oplevelser, og øver sig på at være lidt mere sociale et trygt sted.
Eksempel:
Aftenens program skrives altid ned på en tavle og kan typisk se sådan ud:
- Velkommen og gennemgang af program
- Vi laver mad (burgere, tortillas, vegetarisk etc.)
- Spisning
- Fælles øvelse for dem som vil: Hvordan starter jeg en samtale?
- Bordtennis, kreative sysler eller brætspil.
- Afsluttende evaluering af aftenen med hele gruppen
Ture
Turene planlægges sammen med deltagerne, og vi sender altid en indbydelse inden turen med alle væsentlige detaljer.
Eksempler: Skovtur, strandtur, biograftur, bowling, minigolf, forlystelser etc.
Forældrearrangementer
I grupper med deltagere under 18 år, kan vi holde forældrearrangementer. Dette kan laves som et møde med dagsorden og diskussion af relevante emner. Forældre møder andre i en lignende situation og udveksler erfaringer og oplevelser om, hvad det vil sige at leve i en familie med et barn eller en ung med ASF.